Skenování fotografií

Z papíru do digitální podoby

Máte doma fotografie pořád ve stejné obálce, ve které jste si je přinesli z fotolabu? Přemýšlíte, co s nimi udělat a jak je nejlépe uklidit? Nechte si je zdigitalizovat a udělejte si z nich fotoknihu nebo fotoobraz.

O skenování fotografií

Provádíme skenování barevných i černobílých fotografií až do formátu A4 (210 × 297 mm).

Retuše fotografií

Nabízíme profesionální retuše fotografií. Máte fotografie, které jsou poškozené, zašpiněné, popraskané nebo vybledlé? My se postaráme o jejich grafickou úpravu.

Cena za hodinu grafických úprav (retuší) je 1000 Kč. Většina základních úprav fotografie zabere zhruba 30 minut, cena úpravy jedné fotografie tedy obvykle je 500 Kč.

Vždy je nutné mít fotografii, která se má upravovat, fyzicky u sebe. Jen tak se dá odhadnout časová náročnost úprav.

Předání zdigitalizovaných fotografií

Digitalizovaná data naskenovaných fotografií předáváme na přenosném USB Flash disku, nebo je dočasně uložíme na online uložišti, odkud si je můžete pohodlně stáhnout do počítače.

Cena USB Flash disku se odvíjí od jeho velikosti v GB. Digitalizované fotografie vždy doporučujeme zálohovat minimálně na dvou místech!

Ideální je kombinace online úložiště, externího disku, USB Flash disku nebo archivačního CD / DVD.

Co byste měli vědět?

Jelikož nejčastějším důvodem pro digitalizaci fotografií je jejich úklid a roztřídění, naše doporučení je, co se týká kvality skenování, zvolit zlatou střední cestu. Co tím myslíme? Pokud plánujete zdigitalizovat fotografie například za 20 let, není nutné všechny fotografie digitalizovat v té nejvyšší kvalitě, jakou dnes skenovací technika nabízí.

Důvodů, proč nedigitalizovat fotografie v té nejvyšší kvalitě, je hned několik. V první řadě bude proces digitalizace velmi pomalý a tedy i nákladný. Soubor, do kterého se přeskenovaná fotografie uloží, bude velký a manipulace s ním tak bude pomalá (jeho otevření a sdílení). Na monitoru počítače přitom nepoznáte rozdíl v kvalitě.

Je proto předem dobré si ujasnit, co s fotografiemi plánujete v budoucnu dělat. Pokud si je necháte uložené pouze na externím disku nebo online úložišti a budete si je čas od času prohlížet na monitoru, televizi nebo si z nich necháte vytvořit fotoknihu, není důvod fotografie skenovat v té nejvyšší kvalitě (nejvyšším možném rozlišení). Ovšem v případě, že budete chtít z fotografie vytvořit fotoobraz, je skenování v nejvyšším možném rozlišení nutností, aby se zvýšila obrazová kvalita při tisku fotografie na větší formát než je její původní velikost.

Zjednodušeně řečeno, máte-li fotografii ve velikosti 10 × 15 cm, je její ideální rozlišení pro tisk 300 DPI. Pro skenování většího množství fotografií proto doporučujeme skenovat v rozlišení 600 DPI, což velikost původní fotografie zdvojnásobí, a tak bude možné fotografii o původní velikosti 10 × 15 cm vytisknout ve velikosti 20 × 30 cm bez snížení její obrazové kvality.

Námi doporučené parametry pro digitalizaci většího počtu fotografií

• Rozlišení fotografie 600 DPI
• 24bitová barevná hloubka
• Skenování do grafického formátu JPEG
• Zvolit úpravu doostření (tuto možnost doporučujeme standardně)
• Zvolit úpravu obnova barev (u velmi starých fotografií, nebo vybledlých fotografií)

Jestliže plánujete vytvořit z fotografie fotoobraz, kontaktujte nás pro individuální konzultaci. Při skenování fotografie je možné upravit její jas, kontrast a ostrost. Jsou-li fotografie poškozené nebo budou sloužit pro výrobu fotoobrazu, jsou vždy nutné retuše.

Ceník skenování fotografií do velikosti 10 × 15 cm
Počet fotografií Cena za 1 kus
1 – 10 ks 40 Kč
10 – 500 ks 20 Kč
500 a více ks 15 Kč

Pro standardní digitalizaci fotografií používáme následující parametry: rozlišení 600 DPI, 24bitovou barevnou hloubku, formát JPEG a základní doostření fotografie. Základní obnovu barev u vybledlých nebo velmi starých fotografií je možno dokoupit za příplatek 5 Kč za fotografii. Nejedná se totiž o retuš fotografie.

Ceník skenování fotografií do velikost A4 (210 × 297 mm)
Počet fotografií Formát fotografie Cena za 1 kus
1 – 10 ks do formátu A5 a včetně 50 Kč
10 a více ks do formátu A5 a včetně 30 Kč
1 – 10 ks do formátu A4 a včetně 70 Kč
10 a více ks do formátu A4 a včetně 40 Kč

• formát A5 (148 × 210 mm)
• formát A4 (210 × 297 mm)

Přejít nahoru