Je fotoobraz umění? Dá se po umělecké stránce srovnávat s ručně malovaným obrazem? Možná na to máte jiný názor, ale podle mě jsou oba tyto typy obrazů v mnohém podobné a fotografii, za kterou stojí nějaký příběh a která je vytištěná na kvalitním fotopapíru, s malířským uměním srovnávat lze. Pro rychlé srovnání – rozdíl mezi malířem a fotografem není velký, malíř musí dokonale ovládat techniku malby stejně jako fotograf musí dokonale znát a umět používat svou fototechniku.
Pro oba obory je zásadní výběr správného námětu, který zaujme, a ten dokázat přenést na plátno nebo zachytit fotoaparátem. Malovat i fotit můžete dobře i špatně. Ani v jednom nebudete vynikat, pokud se nebudete snažit zdokonalovat. V obou oborech je třeba umět pracovat s kompozicí a mít estetické cítění.
Co by se na první pohled mohlo zdát jako velký rozdíl, je doba, za jakou se dá namalovat obraz a pořídit fotografii. Samozřejmě malování obrazu zabere více času než zmáčknutí tlačítka na foťáku. Ale vznikne pouhým zmáčknutím tlačítka foťáku, jen co ho vezmete do ruky, umění? Těžko. Schválně si projděte galerii ve svém telefonu a zhodnoťte, jaké procento fotek byste si pověsili na stěnu. Většinu rozhodně ne. Za dobrými fotkami se musíte někam vydat, počkat na ty správné podmínky, případně s sebou někoho vzít a při zmáčknutí spouště vědět, co, proč a jak fotíte. Jistě, každá fotka se i přes velkou snahu nepovede, ale jen když si dáte s focením práci, můžete dosáhnout kýženého výsledku – fotografie, kterou si budete chtít pověsit na zeď jako fotoobraz.
Za kvalitní fotografií se skrývá spoustu času
V případě, že si chcete doma pověsit například fotoobraz se západem slunce nad úchvatnou krajinou, ale svým fotografickým dovednostem tolik nevěříte a nevlastníte patřičnou techniku, můžete si fotku vybrat z portfolia zkušeného fotografa. Fotografa, který cestoval na druhý konec republiky, nebo dokonce světa, čekal na příznivé počasí a světelné podmínky a také musel celou fotografii vymyslet.
Příprava fotografie zahrnuje náročný výběr místa, kde se bude fotit, a někdy navíc zajištění komparzu a přípravu dekorace. Do procesu tvorby bychom měli započítat i úpravy fotografie v počítači a její tisk, ačkoliv tisk fotografům většinou zajišťuje profesionální tiskař, se kterým spolupracují. Tisk fotografií je přitom rovněž takové malé umění – musí se správně nastavit tiskárna, vybrat vhodný typ fotopapíru a pracovat na zkalibrovaném monitoru. Každopádně výsledek je takový, že fotograf často obětuje jediné fotografii srovnatelně dlouhou dobu, za jakou malíř namaluje obraz. Takže fotografie, která není jen o stisknutí tlačítka, se minimálně co do časové náročnosti jejího vzniku s malovaným obrazem rovnat může.