Skenování starých fotografií a jejich převod do digitální podoby

Mnoha lidem se zdá zbytečné digitalizovat staré fotografie. Vždyť přece vydrží navěky. Bohužel tomu tak není. Skenování fotografií přitom není nic náročného, přesto se vyplatí skenování fotek svěřit profesionálům, kteří používají profesionální fotografické skenery. Pojďme se podívat na hlavní důvody, proč se vyplatí si staré fotografie nechat převést do digitální podoby.

Spousta obálek s fotkami. Také přemýšlíte, co s nimi udělat?

Archivace fotografií

Fotografie uložené v albech a krabicích se mohou například při požáru nebo vytopení domu zničit, a vy tak můžete přijít o všechny vzpomínky na fotografiích. Pokud nechcete tuto možnost vůbec připustit, jejich digitalizace vám s tímto úkolem pomůže. Fotografie v digitální podobě byste samozřejmě měli uložit na více zařízeních, které budete skladovat na různých místech, a pro jistotu je ještě nahrát na online úložiště. Jen tak získáte naprostou jistotu, že o své fotografie nepřijdete.

Snadné třídění

Máte-li staré fotografie pouze naházené v jedné velké krabici, jen těžko se v nich vyznáte. Například najít rychle fotky ze školy, abyste mohli zorganizovat třídní sraz, tak bude náročnější úkol, než čekáte. Fotografie v digitální podobě si můžete v počítači roztřídit do složek – podle roku a významných událostí – a už se vám nepomíchají. Skenované fotografie je nejlepší mít pojmenované rokem a měsícem pořízení a doplněné pořadovým číslem.

Obálky jsou roztříděné podle, ale co je uvnitř?

Úpravy fotografií

Díky digitalizaci můžete fotografie opravit a upravit. Staré fotografie jsou většinou nějakým způsobem poničené, například jsou na nich drobné škrábance nebo přehyby. Navíc barvy na fotografích vytištěných na běžném fotopapíru z fotolabu postupem času vyblednou. Na digitalizovaných fotografiích lze většinu těchto poškození opravit a vrátit jim tak jejich původní krásu. Některé současné programy na úpravu fotografií dokonce díky umělé inteligenci dokážou dodat starým černobílým fotografiím barvy. Můžete nahlédnout do vašich dávných vzpomínek tak, jak už jste ani nedoufali. Digitalizování fotografií jejich skenováním umožňuje původní fotografie zvětšit a díky velkému rozlišení, které získají, z nich můžete nechat vyrobit i velké fotoobrazy.

Sdílení fotografií se světem

Když budete mít fotografie v počítači, můžete je hned někomu poslat nebo sdílet na sociálních sítích. Starými fotkami z důležitých životních událostí potěšíte rodinu a třeba fotografie míst ve vaší obci, jak vypadala v minulosti, zase ocení řada místních spoluobčanů. Dříve se fotografie dávaly do fotoalb, dnes z nich téměř každý dokáže sám vytvořit fotoknihu, která je velmi dobrým dárkem pro někoho blízkého.

Přejít nahoru