Jak vybrat fotopapír pro tisk fotografií

Chcete, aby vaše fotografie po vytisknutí vypadaly přesně podle vašich představ a odolaly dlouhé roky bez vyblednutí? Zaměřte se na výběr toho správného fotopapíru. V tomto článku si představíme možnosti, ze kterých si u nás můžete vybírat. A pokud byste toužili po klasickém fotoobrazu napnutém na dřevěném smrkovém rámu, v závěru si představíme fotoplátno, na které tisk fotografií rovněž realizujeme.

Technologie tisku fotografií

Ještě než se začneme věnovat samotné otázce, jaký typ fotopapíru použít pro tisk fotografií, představíme si, jaké technologie tisku se v případě tiskáren používají.

Podle technologie tisku rozdělujeme tiskárny na inkoustové a termosublimační.

  • Inkoustový tisk (inkjet) – Inkoust se na papír vstřikuje v malých kapkách, které se vsakují do fotopapíru. Tisk je dokonale přesný a barvy jsou věrny své předloze. Tisk na těchto tiskárnách je ideální pro fotografie, se kterými potřebujete udělat dojem a chcete, aby jejich kvalita zůstala stejná po mnoho let.
  • Termosublimační tisk (dye-sub, D2T2) – Termosublimační tisk funguje na principu sublimace (dochází ke změně skupenství z pevného na plynné bez kapalného mezistupně). Jednotlivé barevné složky se nanášejí na papír postupně. Tisk na termosublimačních tiskárnách je schopný reprodukovat i drobné detaily, je odolný a stálý, ale není schopen zajistit stoprocentní barevnou věrnost vůči předloze a je nutné používat pouze jeden druh fotopapíru. S těmito tiskárnami se obvykle setkáváme ve fotokioscích, kde si můžete vytisknout fotografie na počkání. Maximální rozměr fotografie bývá 20 × 30 cm.

V profesionální sféře tisku se používají inkoustové tiskárny s pigmentovým tiskem, kvalita tisku je totiž na nejvyšší možné úrovni a je možné si vybrat ze široké škály různých druhů fotopapíru. Jestliže si vyberete tisk na inkoustové tiskárně s pigmentovým tiskem a zvolíte archivační typ fotopapíru, jako je například Hahnemühle Photo Rag® nebo Fomei Baryta SILK, bude vám vytištěná fotografie dělat radost po několik desetiletí, možná ještě déle.

Inkoustová tiskárnaCanon imagePROGRAF PRO-4100

Parametry fotopapíru do inkoustových (inkjet) tiskáren

Pro inkoustový tisk existuje široká nabídka fotopapírů, které se rozlišují podle několika parametrů. Prvním z nich je povrchová úprava – zpravidla si vybíráme z lesklého, polomatného, nebo matného povrchu.

Dalším parametrem je gramáž fotopapíru, která se uvádí v gramech na 1 metr čtvereční (g/m2). Pro představu uvedeme, že papír do běžné kancelářské tiskárny má gramáž 80 g/m2. V naší nabídce však máme například i fotopapír Hahnemühle Photo Rag® Baryta 315 s gramáží 315 g/m2. Tento papír svou gramáží předčí i papírovou čtvrtku, která má gramáž „pouze“ 250 g/m2.

Když si vybíráme fotopapír, na který se chystáme vytisknout fotografii nebo třeba obrázek nakreslený na iPadu, je dobré popřemýšlet také o jeho struktuře. Budeme-li například chtít vytisknout obrázek z iPadu, tak naše představa může být taková, že má vypadat, jako by byl namalovaný barvami na akvarelovém papíře. Pro tento typ tisku doporučujeme fotopapír Hahnemühle Albrecht Dürer 210, který svou strukturou připomíná klasický akvarelový papír. Nejvíce poptávané fotopapíry jsou však hladké nebo mají texturu „lustre“, kdy se jedná o papír s velmi jemnou texturou. Papíry s texturou lustre se označují také pojmy „pearl“ nebo „velvet“. Jedná se většinou o polomatný fotopapír a v naší nabídce ho reprezentuje FOMEI PRO Pearl 265/300.

Při výběru fotopapíru může být zajímavým parametrem také odstín papíru. Některé umělecké (Fine Art) fotografie přímo vybízejí k tomu, aby papír, na který budeme tisknout, nebyl jasně bílý (bělený). Pro tyto typy fotografie se daleko lépe hodí použít fotopapír, který není zářivě bílý, ale spíše přirozený, s lehkým nádechem teplých barevných tónů.

Posledním parametrem, který stojí za zmínku a měl by se na něj brát zřetel, je archivační potenciál („světlostálost“) fotopapíru. Tento parametr je významným důvodem, proč investovat do kvalitního tisku na papír s odolnosti proti stárnutí. V naší nabídce máme hned tři typy fotopapírů, které splňují normu ISO 9706, a to fotopapíry od firmy Hahnemühle. Konkrétně se jedná o typy Photo Rag® Baryta 315, Photo Rag® 308 a Albrecht Dürer 210. Tato norma stanovuje odolnost papíru proti stárnutí. Jejím cílem je definovat papíry vhodné pro archivaci po neomezeně dlouhou dobu. Tisky splńující tuto normu se používají v galeriích, muzeích a archivech. Jestliže chcete, aby si vaše vnoučata mohla prohlížet fotografie, jaké nyní držíte v ruce, ve stejné kvalitě, rozhodně doporučujeme vybrat některý z těchto fotopapírů.

Charakteristika fotopapírů pro inkoustovou (inkjet) fototiskárnu

Ing. Jan Kaiser, Ph.D ze společnosti Fomei popisuje fotopapíry pro inkoustovou fototiskárnu takto: „Jedním z kouzel moderních papírů pro inkjet fotografii je fakt, že osvědčené podložky známé desítky let jsou používány zrovna tak i dnes, avšak namísto světlocitlivé vrstvy je na povrch podložky aplikována vrstva tzv. přijímajícího inkoustu. Obyčejné papíry tuto vrstvu (emulzi) nemají, a proto je tisk fotografií na nich nekvalitní – neostrý (rozpitý) a desaturovaný (vybledlé barvy). Na základních papírech je nanesena emulze o plošné hmotnosti pod 20 g/m2, papíry nejvyšší kvalitativní třídy nesou emulzi dvojnásobnou, atakující hranici 40 g/m2.“

Oblíbené fotopapíry FOMEI

Nejoblíbenější fotopapíry značky FOMEI, na které tiskneme fotografie, jsou FOMEI PRO Gloss 265 a PRO Pearl 265. Jedná se o prémiové fotopapíry s výborným poměrem mezi kvalitou a cenou. Vysoce lesklý fotopapír FOMEI PRO Gloss je vhodný pro fotografie z dovolené a výletů a rodinné a módní fotografie. Fotopapír nabízíme i v malém rozměru 10 × 15 cm, jež je ideální na nalepení do fotoalba nebo uložení do fotoboxu. Tento vysoce lesklý fotopapír prémiové kvality nabízíme kromě formátu 10 × 15 cm také ve formátech A5, A4 a A3. Pro formáty A2 a A2+ nabízíme fotopapír FOMEI PRO Gloss 300, jedná se o fotopapír s gramáží 300 g/m2. Větší gramáž zmírňuje pravděpodobnost vlnění vytištěných fotografií,  když je tento fotopapír silnější než fotopapír FOMEI PRO Gloss 265 s gramáží 265 g/m2.

Pokud dáváte přednost polomatnému fotopapíru, doporučujeme vám FOMEI PRO Pearl 265, který rovněž nabízíme ve formátech 10 × 15 cm, A5, A4 a A3. Pro formát A2 doporučujeme fotopapír FOMEI PRO Pearl 300, tedy opět typ se zvýšenou gramáží 300 g/m2. Tento prémiový fotopapír je díky jeho jemné textuře vhodný pro většinu fotografických žánrů. Je oblíbený pro tisk rodinných fotografií, pro krajinářskou fotografii nebo pro architekturu. Také portrétní fotografie vytištěné na tomto polomatném fotopapíru s jemnou strukturou vypadají doopravdy úžasně.

FOMEI PRO Gloss 265
FOMEI PRO Pearl 265

Fotopapíry FOMEI pro Fine Art fotografii

Pro ty, kteří se věnují umělecké fotografii (Fine Art), případně chtějí mít své rodinné fotografie vytištěné na zvlášť špičkovém fotopapíru, jsme vybrali pravý barytový papír FOMEI Baryta SILK 310. Jedná se o polomatný, velmi jemně žilkovaný papír s ostrou kresbou a obrovským gamutem, který získal tři ocenění od asociace TIPA v letech 2008, 2009 a 2014. Tento barytový papír s gramáží 310 g/m2 má velký archivační potenciál a fotografie vám na něm vydrží opravdu mnoho let ve stejné kvalitě, jako kdyby byly právě vytištěné. Barytový papír FOMEI Baryta SILK 310 je vhodný i pro klasické černobílé fotografie, kde jsou tmavé odstíny od sebe znatelně oddělené.

Další fotopapír, který jsme vybrali z nabídky firmy FOMEI, je prémiový bavlněný papír FOMEI Cotton Smooth 320. Jedná se o zástupce nejvyšší třídy matných Fine Art papírů. Je to hluboce matný fotopapír, hladký s mírnou strukturou, gramáží 320 g/m2 a s podložkou ze 100% bavlny. FOMEI Cotton Smooth 320 je vhodný pro velmi kvalitní umělecké reprodukce, které vám budou dělat svou původní barevností radost opravdu hodně dlouho.

FOMEI Baryta SILK 310
FOMEI Cotton Smooth 320

Nabídka archivačních papírů od Hahnemühle

Vedle fotopapírů od české firmy FOMEI, která sídlí v Hradci Králové a nabízí širokou paletu fotopapírů pro všechny druhy tisku, dále nabízíme fotopapíry od německé firmy Hahnemühle, jejíž historie sahá až do 16. století. Zaměřuje se nejen na fotopapíry, ale také na malířské papíry a papíry pro vědeckou činnost. Všechny druhy papíru vyrábí podle starých receptur z vysoce kvalitních bavlněných vláken, celulózy nebo rychle rostoucích rostlinných vláken a čisté pramenité vody. Hahnemühle je vynálezcem papírů Digital FineArt pro inkoustový tisk a uměleckou reprodukci.

Z nabídky firmy Hahnemühle jsme vybrali tři typy těch nejlepších fotopapírů, které jsou v současnosti ve světě dostupné. Na tyto typy fotopapírů tiskneme fotografie nejraději, protože výsledky jsou vždy úchvatné.

Prvním typem je papír Hahnemühle Photo Rag® Baryta 315, který je vysoce lesklý a poskytuje ohromující výsledky tisku s vynikající reprodukcí barev a detailů, sytou černou a dokonalými kontrasty. Jedná se o čistě bavlněný papír s inkoustovým povlakem, který má velmi jemnou strukturu. Kombinace bavlněného uměleckého papíru a vysoce lesklého inkoustového povlaku propůjčuje Fine Art tiskům výrazný charakter s krásným, elegantním leskem, avšak bez nežádoucích odlesků. Je vhodný pro profesionální rodinné fotografie, které vám vydrží možná i několik staletí. Tento fotopapír splňuje normu ISO 9706 (muzejní kvalita pro nejvyšší odolnost proti stárnutí).

Druhým typem je Hahnemühle Photo Rag® 308, který patří mezi nejoblíbenější fotopapíry na světě. Jedná se o matný Fine Art papír s jemnou strukturou a inkoustovým povlakem. Díky této kombinaci je vhodný pro tisky, které se vyznačují brilantními barvami, hlubokou černou, výraznými kontrasty a dokonalou reprodukcí detailů. Doporučujeme ho jak pro „běžné“ černobílé a barevné fotografie, tak i pro reprodukce uměleckých děl. Tento fotopapír také splňuje normu ISO 9706.

Jako třetí typ papíru pro prémiový tisk nabízíme papír Hahnemühle Albrecht Dürer 210, který svým vzhledem připomíná klasický akvarelový papír a je tedy vhodný pro umělecké reprodukce jak přeskenovaných uměleckých děl, tak pro tisk digitálních kreseb a maleb. Jedná se o matný papír s akvarelovou strukturou, který je vyroben napůl z bavlny a napůl z celulózových vláken. I tento fotopapír splňuje normu ISO 9706. Když vaše digitální dílo vytiskneme na tento papír, máte pocit, že v ruce držíte ručně malovaný akvarelový obraz.

Hahnemühle Photo Rag® Baryta 315
Hahnemühle Photo Rag® 308
Hahnemühle Albrecht Dürer 210

Fotoobraz na plátně

S výše popsanými médii (fotopapíry) je nutné ještě dále po vytištění pracovat. Buď je nutné je nalepit (nakašírovat) na desku (Kapa, Forex), nebo je nechat zarámovat. Pokud si necháte fotografii vytištěnou na prémiovém fotopapíru zarámovat, budete mít doma opravdu umělecké dílo, neboť teprve s rámem je dílo dotaženo k dokonalosti. Pro ty, kteří dávají přednost klasickému fotoobrazu napnutém na smrkovém rámu, umožňujeme tisk na plátno FOMEI Canvas Matt 340.


Plátno Canvas Matt 340 je hluboce matné a pyšní se neobyčejně vysokým kontrastem a ostrostí kresby. Toto plátno je ideální pro ty, kdo hledají výborný poměr mezi kvalitou a cenou. Kvalitu dokládá i složení podložky, kdy poměr bavlny a polyesteru je 78 : 22. Doporučujeme ho na všechny fotografické žánry od rodinných a svatebních fotografií přes fotografie přírody až po reprodukce uměleckých děl.

FOMEI Canvas Matt 340
Přejít nahoru